ATA YAZILIM      ETICA

English

Plaka Tanıma ve Okuma Sistemi

                 

 Plaka Tanıma ve Okuma Sistemi araçları, plakaları vasıtasıyla tanımaya yarayan bir görüntü işleme teknolojisidir. Bu teknoloji yetkili giriş-çıkış sistemleri, güvenlik uygulamaları, trafik projeleri ve örneklerde anlatılacağı şekilde birçok değişik amaçla kullanılabilmektedir.

       

        Araçları kamera görüş alanına girdiğinde plaka bilgilerinden araç tanınarak bariyerin otomatik olarak açılması sağlanmaktadır. Böylelikle, giriş yapmak isteyen kullanıcılar kumanda, kart okutma gibi cihazlara ihtiyaç duymadan araçlarında bulunan plaka sayesinde giriş yapabilmektedir.

 

        Örneğin aşağıdaki animasyonda  çıkmaya teşebbüs eden 06VD090 Plakalı araç sistem tarafından algılanıyor. Plaka numarası okunarak sisteme kayıtlı sürücünün kim olduğu, aracın çıkış izni olup olmadığı belirleniyor. Aracın geçiş izni varsa bariyer açılıyor.Aşağıda kızıl ötesi bir kamerayla alınan bir plaka fotoğrafı görüyorsunuz görüntü plaka tanıma sistemi tarafından alınır, plaka yazılım tarafından analiz edilip otomatik olarak tanımlanır.Yazılım kullandığı filtreler sayesinde gece-gündüz, yaz-kış ışık farklarından etkilenmediği gibi kızılötesi kullanılması sebebiyle yüksek bir çözünürlüğe sahiptir.

 

 

 

 

UYGULAMA ALANLARI

Otopark: Plaka numarası otomatik olarak üyelerin giriş yapması ve üye olmayanların park ücretini hesaplamak (giriş ve çıkış zamanlarını karşılaştırarak) için kullanılır.

Giriş Kontrolü: Kapı, izni olan üyeler için otomatik olarak güvenli alana açılır. Olaylar bir veritabanında tutulur ve olayların tarihlerini araştırmak için kullanılabilirler.

Paralı Geçiş: Araba plakası paralı yoldaki geçiş ücretini hesaplamak için kullanılır.Bu kurulumda araba plakası, araç paralı geçiş şeridine girip geçiş kartını tanıttığı zaman okunur. Aracın bilgileri veri tabanından alınır ve geçiş bilgileriyle karşılaştırılır. Sahtekarlık gibi bir durumun olması halinde operatör bilgilendirilir.

Sınır Kontrolü: Arabanın plakası ülkeye girişte veya çıkışta kaydedilir ve sınır geçişlerini izlemek için kullanılır. Bu kurulum ülkenin tüm sınırlarını kapsar.Her araç merkezi bir veri tabanına kaydedilir ve pasaport bilgileri gibi ek bilgilere bağlanır. Bu sistem tüm sınır geçişlerini takip etmek için kullanılır.

Çalıntı Arabalar: Çalıntı arabaların listesi veya ödenmemiş para cezaları çalıntı arabalar hakkında uyarı vermek için kullanılır. Kara liste eş-zamanlı yenilenebilir ve polis teşkilatına çabuk haber verilmesi sağlanabilir. Plaka tanıma sistemi yol kenarlarına plana göre yerleştirilebilir ve geçen arabalarla liste arasında gerçek zamanlı bir eşleştirme yapılır. Bir eşleşme bulunduğunda siren veya görüntü aktifleştirilir ve polis görevlisi, bulunan araba ve arabanın durdurulma nedeni hakkında bilgilendirilir.

Ceza Uygulama: Plaka numarası, hız ihlali veya kırmızı ışık ihlali para cezalarını ortaya çıkarmak için kullanılır. Para cezalarını elle hazırlama yöntemi zaman kaybını azaltan otomatik bir süreçle yer değiştirmiştir. Para cezaları online olarak ödenebilir ve görülebilir.

Alışveriş: Araba plakaları, alışveriş maksatlı sık sık gelen ziyaretçilerin bir listesini çıkarmak veya bir trafik profili yaratmak için kullanılır (saat başı veya gün içindeki giriş sıklıkları gibi).

Sürat ihlali: Plaka tanıma sistemi üniteleri şehir yollarında farklı farklı yerlere kurulmuşlardır ve geçen aracın plaka numarası belirli noktalarda karşılaştırılır. Bu noktalar arasındaki ortalama hız ve seyahat zamanı hesaplanabilir ve buradan belediye trafik yoğunluk bilgisi elde edilebilir. Ek olarak ortalama hız, istenirse hız aşımı cezalarına karar vermek için kullanılabilir.

Havaalanı Otoparkı: Para cezası bileti sahtekarlığını veya hatalarını azaltmak için plaka tanıma sistemi ünitesi plaka numarasını ve arabaların görüntüsünü alır. Bu bilgiler park etme süresini hesaplamak veya park biletinin kaybolması gibi durumlarda arabanın park yerinde olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Bu fotoğraf uzun süreli havaalanı park yeri kapısını gösterir. Araba girişte kaydedilir ve bilgi park yeri biletini kaybetme gibi durumlarda gerçek giriş zamanını öğrenmek için kullanılır.